הערכת שווי חברות, כמה העסק שווה תכלס

הערכת שווי חברות, כמה העסק שווה תכלס

הערכת שווי חברות , כמה העסק שווה תכלס

הערכת שווי חברות ,  בשוק קיימות מספר שיטות ל הערכת שווי חברות הכלכלי של חברה או ארגון, אשר עשויות להניב תוצאות שונות. לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות, ולכן קביעת הערכת השווי מותנית במידה רבה בהערכות ההנהלה, בהערכות הבעלים ובניסיונם וכמובן בשיקול הדעת של המעריכים. כאמור אין פה מקרה ברור של שחור או לבן. ולכן למען האפשרות ללכת בין הטיפות מומלץ ואף רצוי לשכור את שירותיו של יועץ פיננסי.

הערכת שווי חברות

הערכת שווי חברות , חייבים להבין שמשתנים כמו תחזיות פיננסיות, מרכיבים איכותיים שאינם ניתנים לכימות, אומדנים והנחות לא מבוססות, כל אלה תורמים לרמת אי הודאות של תוצאות ההערכה ולכן מאוד חשוב להתייעץ ב יועץ פיננסי לפני שניגשים לחישוב השווי האמתי של החברה.

השיטות המקובלות לביצוע הערכות שווי הינם :

1. הערכת נכסים (שיטת השווי הנכסי)

הערכת שווי חברות – שווי העסק נמדד על ידי חיבור שווי הנכסים וההתחייבויות העתידיות. זה אומר לך את שווי החברה שלך אם תסגור אותה היום ותמכור את הנכסים שהיא מחזיקה אבל היא לא לוקחת בחשבון את היכולת של הנכס הזה לייצר רווחים עתידים. הערכת שווי חברות , בדיוק מהסיבה הזו לא בטוח שהיא מצהירה באופן מדויק על השווי האמתי של החברה. יועץ פיננסי מקצועי בתחום יוכל לתת לך ערך מוסף על ידי ריכוז כול האלמנטים החשובים שנמצאים במוקד שיטת חישוב זאת.

אז איך הערכת שווי חברות עובד בפועל:

הוסף את ערך הנכסים הכולל שלך כולל כסף, מניות, המפעלים והציוד כולל חובות שחבים לעסק עבור שירותים או מוצרים שסיפק. (הערכת שווי חברות)

הוסף את ההתחייבות העתידיות שלך כמו חובות לבנק ותשלומים עתידים.(הערכת שווי חברות)

החסר את ההתחייבויות העתידיות משווי הנכסים על מנת להגיע לשווי הנטו של כול הנכסים ובהם החברה. (הערכת שווי חברות)

בוא נפשט את העניין עם דוגמה מצוינת של הערכת שווי חברות :

נגיד שאתה רוצה לקנות חברת הייטק עם נכסים בשווי 1,000,000 ₪ והתחייבות עתידיות בשווי 700,000 ₪. השווי נטו של הנכסים והחברה הוא בעצם 300,000 שקל בלבד.

הערכת שווי חברות , השיטה הזו אינה כוללת את המושג נכסי ידע (GOODWILL) ולכן יכול להיות שהיא תגלם את השווי האמתי של החברה. המושג נכסי ידע או מוניטין מתייחס להבדל בין  הערך האמתי של העסק לבין הערך האמתי של הנכסים (נכסים לא מוחשים), בנכסי ידע נכללים:

יכולת עובדים: השכלה, ידע ניסיון ומגוון כישורים המאפשרים לעובדים לפעול במציאות משתנה על מנת לייצר נכסים עבור הארגון.

מבנה פנימי: פטנטים, נהלי עבודה, תהליכי עבודה, תוכנות מחשב, ייחודיות וכדומה.

מבנה חיצוני: מותגים, קשרים עם לקוחות וספקים, פרסומות וכדומה.

ב הערכת שווי חברות נוהגים לכנות אותם הון אנושי (Human Capitol), הון מבני (Structural Capital), והון קישורי (Relationship Capitol)

כפי שניתן לראות יש נכסים לא מוחשיים שגם אותם צריך לקחת בחשבון ועל מנת שתוכל להבין את שיטת החישוב הזו באופן נהיר יותר חשוב שתיוועץ ב יועץ פיננסי מתאים.

להלן דוגמה שממחישה את ההתייחסות לנכסי ידע (GOODWILL) : שבאים להעריך עסק כמו מספרה, המיקום והמוניטין שלה מאוד חשובים, והמעריך של החברה שהוא בדרך כלל יועץ פיננסי שמתמחה בכך יהיה חייב לשקלל את הנתונים האלו בחישוב הכללי.

הערכת שווי חברות, לדוגמה אם השווי האמתי של הנכס (נכסים פחות ההתחייבויות העתידיות) היה 100,000 שקל וההחזר המוערך על ההשקעה היה 8 אחוז אז אתה תצפה להחזר של 8000 שקל. אז אם העסק מרוויח בצורה עקבית רווח נקי של 10,000 שקל ה- )  super-profitרווח שנמצא מעל הרווחים הממוצעים של הארגון) שלך יהיה 2000 שקל. אם הרווחים הממוצעים של התעשייה היו פי 10 אז ערך נכסי הידע יהיה 20,000 שקל.

ב הערכת שווי חברות השאלה שעומדת פה הפרק האם יהיה אפשר לכמת את המוניטין הזה לערך כספי כי יש מושגים שהם בין אישים כמו היחס המסוים של הבעלים ללקוחות ואת זה לא בטוח שאפשר להעביר שחברה אחרת קונה את העסק. ב הערכת שווי חברות אם המוניטין הוא לא אלמנט משמעותי השיטה הזו היא מאוד מדויקת.  בדיוק בנקודה זו שווה לפנות ל יועץ פיננסי שיכול לתת את העצה הנכונה בנושא ויכול לתת ייעוץ מושלם שיעזור לכם לצלוח את המושגים המטעים של חישוב השווי בשיטה זו.

 

2. מימוש רווחים עתידי

שאתה מוכר עסק אתה לא מוכר רק את הנכסים אלא את כול הזכויות לרווחים שהעסק יוכל להפיק בעתיד. חישוב רווחים עתידי של העסק הוא השיטה הכי נפוצה להערכת שווי של עסק קטן. השיטה מסתכלת על החזר ההשקעה (ROI) שהקונה יכול לצפות מהעסק. יעוץ פיננסי שמתמחה בתחום יוכל לתת לך סט כלים על מנת להבין את צורת השיטה הזו.

אז איך זה עובד בפועל:

חישוב הרווח הנקי הממוצע של החברה ב-3 השנים האחרונות על ידי שימוש בדוחות הרווח וההפסד. התאמה של הרווח לכול הוצאה לא צפויה בכול שנה קלנדרית.

החלטה על החזר התעריף השנתי שהלקוח יהיה מעוניין בו.

אין פה חוקים ברורים או מהירים לגבי המספר עליו תחליט, כמובן שסיכון גבוה ייתן החזר גבוה יותר. השווה את העסק עם הזדמנויות השקעה אחרות מפיקדונות ארוכי טווח עד השקעה הרפתקנית במניות.

חלק את הרווח הנקי בתעריף ההחזר על העסק על מנת לקבוע את שווי העסק ואז תכפיל ב-100.

לדוגמה משה רוצה לקנות חנות דברי מאפה עם רווח נקי ממוצע של 100,000 שקל פר שנה לאחר ההתאמות הנדרשות. משה רוצה החזר של 20 אחוז בשנה על ההשקעה אז חישוב שווי הרווחים העתידי של משה הוא:

שווי = 100,000 ₪ (הרווח הנקי הממוצע)

         ————–                                              X     100

                 20       (החזר ההשקעה השנתי המיועד)

= 500,000 ₪

3. חישוב מכפילי הרווח

משתמשים בשיטה זו בדרך כלל להעריך שווי של חברה שהמניות שלה נסחרות בבורסה ומשקפות תחזיות שוק. אבל אפשר גם להשתמש בשיטה זו על מנת להעריך שווי של עסק שלא נסחר בבורסה. היתרון הגדול פה הוא קלות השיטה והחיסרון הגדול נמצא בהחלטה באיזה מכפיל להשתמש.  שימוש במכפיל רווח יכול להיות מטעה פעמים רבות, הרבה פעמים את חייב לדעת באיזה מכפיל להשתמש. יועץ פיננסי עם נגישות לתחום יכול לעשות את זה בשבילך ולרתום את ניסיונו על מנת להתאים את המכפיל הנכון.

אז איך זה עובד בפועל:

הכפל את כול הרווחים של החברה לפני ריבית ומיסים במכפיל שבחרת. לדוגמה אם החלטת להשתמש במכפיל של 2 והרווח של העסק היה 200,000 ₪ אז השווי הוא 400,000 ₪. המכפיל שתבחר תלוי בשוק בו נמצאת החברה ובפוטנציאל הצמיחה של העסק. עסק שמוכר שרות יוערך בדרך כלל במכפיל נמוך של 1 לעומת עסק מבוסס עם רווחים גדולים שיוערך במכפיל 6.

 

    4. השוואת מכירות של חברות באותו סדר גודל

לא משנה באיזה שיטה אתה משתמש אתה חייב לדעת מה המחיר של עסקים בגודל דומה ובאותו תחום שנמכרו בתקופה הקרובה לתקופה בה אתה רוצה לקנות. חשוב לדבר עם ברוקרים ולהבין מהם מהו הערך של הנכס. יכול להיות שיהיה להם מידע על המחיר שחברות אחרות בתחום שלך נמכרות. כמובן שחשוב לבדוק את העסקים למכירה במגזינים רלוונטיים, בעיתונים או באינטרנט.  יועץ פיננסי שמכיר את כול התהליכים בשיטת חישוב זו יכול לתת לך תמורה משמעותית מאין כמוהה שתקדם את המהלך קדימה ושתשמש כמורה נבוכים.

 

     5.  שיטת ה –DCF  להערכת השווי

השיטה הנפוצה ביותר כיום לביצוע הערכת שווי מיועדת לחברות אשר פועלות כ"עסק חי" ומסתמכות על ניתוח עתידי של פעילות החברה.  שיטה זו יוצאת מנקודת הנחה שהמטרה העיקרית של משקיע בעסק היא להפיק ממנו את מרב התמורה הכספית. תמורה כספית זאת כוללת רווחים במזומן לאחר הפחתת השקעות במזומן שיש להשקיע בעסק במשך השנים כדי להבטיח את הרווחים העתידים. כלומר שווי זה בעצם רווח בספרים בשנה האחרונה +  הציוד למכירה.

לא משנה באיזה שיטה תשתמש – עדיף ואפילו רצוי לשלב איש מקצוע שמבין בתחום, אדם שבא מרקע של יועץ פיננסי ומעורה בתחום הסבוך הזה יוכל להעיר ולהאיר משתנים ואלמנטים שאתה לא תמיד מכיר וחשוף אליהם ולכן העניין הוא מהותי.