ניהול כסף –ההיבטים הפיסכולוגים של צריכה

ניהול כסף –ההיבטים הפיסכולוגים של צריכה

ניהול כסף –היבטים הפיס כלוגים של צריכה

רקע

האם מה שיש לנו מספיק לנו ?  תלוי את מי שואלים ?

האדם הקדמון עבד בשביל זה קשה. רעבים באפריקה היו מסתפקים בזה היום. כנראה לנו זה לא מספיק.

יש לנו צרכים רוחניים לנפש, לנשמה, אנחנו זקוקים גם לחום ולאהבה, לשייכות חברתית, להכרה מקצועית ולמימוש עצמי.

בעידן המודרני והשפע הקיים, הפרסומות המתעתעות, תרבות הצריכה המערבית המשדרת ללא הרף, כי אפשר למלא את הצרכים הרוחניים שלנו במוצרים גשמיים חומריים, אנחנו נוהגים כ"עדר", מובלים על ידי חברות גדולות והמותגים המלהיבים, אנחנו מושפעים מהפרסומות, כעיוורים אנו  קונים עוד מוצר ועוד מוצר, סוגדים ל"עגל הזהב" החדש – לקניונים, לערוצי הקניות, למכרזים באינטרנט להזדמנויות הנפלאות, למבצעים המצוינים . מישהו דואג שהם יופיעו כל הזמן שישמרו על רמת הגירוי והתאווה לסטאטוס, תדמית ומעמד שגורמים לנו לקנות עוד ועוד.

מה קרה ? מי בלבל אותנו ? מי הצליח לתעתע בנו כך, שכסף קונה הכול ?

חיבוק אוהב לילד שווה יותר מאלף מתנות. חברות אמיתית עדיפה לאישה יותר מאלף תכשיטים.

חברים טובים תומכים ולא קונים גם במיליון ₪ .

אי – אפשר לקנות אהבה, אי – אפשר לרכוש חום, שייכות חברתית לא קונים בכסף.

שהיינו צעירים עם דירה שכורה ומשכורת צנועה, אהבנו, חלמנו, חשבנו שכל העולם שלנו, היה לנו מספיק מהכול ועכשיו ככל שיש לנו יותר, אנחנו מתוסכלים יותר.

אחרי מה אנחנו רודפים ?

היצרנים צריכים למכור, הפרסומת צריכה לשכנע, המבצע צריך לגרום לקנות. התרבות המערבית המודרנית שינתה לנו את דפוסי החשיבה עד כי בניסיון למלא צרכים רוחניים אנו ממלאים צרכים חומריים מתוך אמונה שהם הצרכים האמיתיים.

"תהיו שייכים, תרכשו ……ותהיו חלק מאיתנו", "תהיו בעלי רכוש, יעריכו אתכם", "הכסף יסדר את הכול", "הכסף קונה הכול", וכך הפכנו לעבדים.

בואו נהיה כנים עם עצמנו,

מה המניע שלנו בקניית דברים ? הרי להישרדות דרוש מעט מאוד כסף. על מה אנחנו מוציאים את יתרת הכסף ? האם בניסיון לקנות מעמד חברתי, או תדמית שאנו רוצים ?

יצרנו סוג של עבדות חדשה , עובדים שעות מרובות כדי להרוויח עוד כסף כדי שנוכל לקנות

יותר, מזניחים את הקשר עם בני הזוג , הילדים,חברים, מזניחים את הנשמה וחושבים שנפש

מועשרת רק בבית מלון יקר.

האוברדרפט האין סופי שצברנו כי רצינו לקנות יותר, הוא כמו להשתעבד למשכנתא ל- 25 שנה.

כרטיס האשראי שצבר חוב כי חשבנו לתומנו שאם נפרוס את הקניות לתשלומים, לא נרגיש שהוצאנו כל כך הרבה. אנו תמיד אומרים לעצמנו " מה שלא קיבלנו אנו ניתן לילדים שלנו "

איפה החרות שלנו?

ביכולת שלנו להחליט לבד, להשתיק את הדחפים, להגדיר סדרי עדיפויות כלכליים ולעמוד בהם. להתמודד עם פחדים הגורמים לנו לפעול איך שאנו פועלים, ולהשתחרר מדעות קדומות.

אז מה עושים ?

בודקים את סדרי העדיפויות שלנו, מדרגים אותם לפי סדר חשיבות ומקצים להם תקציב למימוש.

כסף היא צורה אחת של כוח אבל הדבר בעל העוצמה הרבה יותר הוא חינוך פיננסי , כסף בא והולך אך אם למדת איך הכסף עובד אתה שולט בו ואתה יכול לצבור הון, הסיבה שחשיבה חיובית לבדה אינה מספיקה היא שמרבית האנשים הלכו לבית הספר אך לעולם לא למדו איך הכסף עובד ולכן הם מבלים את כל חייהם בעבודה למען כסף.

ההבדל בין "עני" ו"עשיר" ?

עשירים רוכשים נכסים ובני המעמד הבינוני רוכשים התחייבויות וחושבים שהם רוכשים נכסים.

ולכן אם אדע מהי התחייבות ומהו נכס, אוכל לפעול כעשיר ולהפוך לכזה.

מכאן עולה השאלה למה לא כולם עשירים ?

מכיוון שהם אינם יודעים את ההבדל . כאשר פותחים מילון וקוראים את המלים ולא מבינים את משמעותם אז ממשיכים לא לדעת את ההבדל.

לדוגמא: דוח רו"ח ומאזן מספרים את סיפור העסק ומעידים על מנהל העסק, חשיבתו, טעויותיו, בעיות תמחור, בעיות גבייה וכ"ו.

מרבית האנשים חיים את חייהם ברדיפה אחרי שכר, עליות שכר ובטחון בעבודה בגלל רגשות של תשוקה ופחד, מבלי לשאול את עצמם לאן המחשבות הנובעות מהרגשות הנ"ל מוליכות אותם.

ככל שאנו מתבגרים הצעצועים שלנו הופכים להיות יקרים יותר (מכונית חדשה, בית גדול יותר…) והתשוקה מפתה אותנו והפחד דוחף אותנו.

הבורות בענייני כספים גורמת לפחד שמוביל לתאוות בצע  ולעליית מחירים נגררת כך שלעניים יהיו שרותי בריאות פחות טובים והפער גדל…

עליית מחירים מסמלת מדד וחברה מתוקנת שלכולם טוב, והפער בין עניים לעשירים מצטמצם.

הפתרון הוא להשתמש ברגשות שלנו כדי לחשוב  ולא לחיות מתוך דחפים ולא לתת להם לנהל אותנו.

חשוב לזכור! אנשים עשירים לא באמת עובדים בשביל כסף ושעבודה היא רק פתרון לטווח הקצר לבעיה של הטווח הארוך, כי בעצם רוב האנשים חושבים איך לגמור את החודש והכסף מנהל את החיים שלהם , הרגשות שלהם שולטים בהם.

עשירים יודעים שכסף זו אשליה שמיליארדי אנשים מחזיקים באשליה זו שכסף הוא אמיתי ורק בשביל אשליית הביטחון הכסף עומד על מקומו.

יום יבוא שהמעמד הבינוני והנמוך יגלה שערך הכסף מתמוטט וחייו יהרסו בשל אמונתם בכסף.

 אמרנו שהכי חשוב זה לדעת מהו נכס ולצבור אותו

מרבית המעמד הבינוני שמרנים מבחינה כספית מכיוון שאינם יכולים להרשות לעצמם לקחת סיכונים כי אין להם שום בסיס כספי והם חייבים להיאחז בעבודתם וללכת בדרך הבטוחה.

דוגמא: מכונית אינה נכס כי היא מאבדת 25% מערכה בשנתיים הראשונות, חפצים אישיים שאין להם ערך, אלא נכסים אמיתיים שמביאים הכנסה לדוגמא: אג"ח, נדל"ן מניב, תגמולים מקניין רוחני ובעצם כל דבר בעל ערך המייצר הכנסות ומצוי בשוק זמין.

האסטרטגיה להתחיל בקטן ולהתחיל לגדול לאט לאט ולרכוש נכסים לתקופות קצרות ולממש אותם.

עסק הוא לא בהכרח נכס כי 9 מתוך 10 עסקים נכשלים בטווח של 5 שנים מהקמתם ומתוך השורדות בסופו של דבר מחצית מהם נכשלות לכן עסק הוא פתרון לאנשים שמשתוקקים לכך ואם לא ישנם דרכים אחרות לעשות כסף.

עניים נוטים לקנות מותרות בהתחלה כי הם רוצים להיראות עשירים אך במציאות שוקעים בחובות ואשראי ואילו עשירים קונים את המותרות בסוף, המותרות האמיתיים הם הפרס על השקעה ופיתוח נכסים.

קיימות גישות סוציאליסטית וקפיטליסטית: הסוציאליסטית דוגלת בחלוקה שווה של הנכסים לעומת הקפיטליזם הדוגל בשפע אין סופי שכל אחד יכול לקחת ממנו. ההיסטוריה מוכיחה שממשלה הטילה מיסים להגדיל הכנסות מי שספג את הנטל הם בני המעמד הבינוני והנמוך מכיוון שהעשירים לא משחקים לפי אותם כללים:

לדוגמא: חברות בע"מ שהוקמו ביוזמת העשירים ככלי להגבלת הסיכון על נכסיהם ולמפלט מס.

דוגמא נוספת

עובדתית העשירים משלמים פחות מס מבני המעמד הבינוני ולמעשה העשירים משתמשים בידע הפיננסי באמצעות יועצים בעיקר איך להשתמט בצורה חוקית מתשלומי מס.

     איי קיו  פיננסי מורכב מארבעה תחומים:

קריאה והבנת דוחות פיננסים – מאפשר לך לאתר צדדים חלשים וחזקים בעסק (בית הוא עסק)

השקעה – מדע הכסף שמרוויח כסף, כרך בהבנת אסטרטגיות ונוסחאות ולהיות יצירתי.

הבנת שווקים – מדע של ביקוש והיצע להכיר את העובדה שהשוק מונע באמצעות הרגש, ולהבין את החוש הבסיסי של ההשקעה כלומר אם יש או אין הגיון בהשקעה בתלות במצב השוק באותו רגע.

החוק – לדעת להשתמש בחוקים כדי להגן עלינו ולשלם פחות מיסים לטווח ארוך, לדוגמא מקלטי מס וישויות משפטיות להגנה משפטית כגון חברות בע"מ.

אינטליגנציה פיננסית היא בתחילה ההכרה שיש יותר הזדמנויות ואפשרויות וצריך לדעת למצוא אותם, מכל דבר אפשר לעשות כסף רק זה דורש מדת יצירתיות. רוב האנשים מכירים פתרון אחד וזה לעבוד קשה ולחסוך ולהלוות כסף בכדי להשיג כסף . מעטים הם האנשים שמבינים שאת המזל יוצרים כמו שיוצרים את הכסף.

מה נשמע קשה יותר ?

עיבדו קשה, חסכו את מה שנשאר ואז החיסכון שלכם חוסך 5%  + מדד ולשלם מס על רווחי הון או להקדיש זמן לפיתוח האינטליגנציה הפיננסית ולרתום את היכולת המוחית שלכם לעמודת הנכסים שלכם ?

השילוב של הכישורים הוא הדבר הנדרש להצליח במרדף אחר העושר.

חשבון פשוט –שכל ישר = נחיצות להצלחה.

הזדמנויות טובות לא רואים עם העיניים אלא באמצעות המוח

מרבית האנשים אינם נהיים עשירים פשוט כי לא קיבלו אימון פיננסי כדי להבחין בהזדמנויות שניצבו מולם. יש לזכור שצריך ליהנות בדרך וזה רק משחק שלפעמים מרוויחים ולפעמים לומדים.

מרבית האנשים פוחדים להפסיד ולכן אינם מרוויחים לעולם.

"ההצלחה היא ההליכה מכישלון לכישלון מבלי לאבד את ההתלהבות" – צ'רצ'יל.

"אם לא ניפול לא נלמד ללכת"

כשלון הוא חלק מההצלחה ואנשים הפוחדים מכישלון לא יחוו הצלחה כי חד הם.